Tabela bundesliga, a początek sezonu

2020-08-11

Na krajowych boiskach dublet Lecha Poznań, mistrzostwo i Puchar Polski. Na arenie międzynarodowej znowu słaby rok zespołów klubowych.


Tabela bundesliga, a istota mundialu

Z I ligi spadły Cracovia i Szombierki Bytom, awansowały Lechia Gdańsk i Radomiak. Kiepska skuteczność napastników: królem strzelców z 14 bramkami został Włodzimierz Ciołek z Górnika Wałbrzych. Warto wspomnieć o tabela bundesliga https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/niemcy/bundesliga/e1aeb07.


Fatalny początek sezonu piątego lutego w Oueretaro Polska przegrała z Meksykiem 0:5. Zapowiadało to trudną wiosnę i kłopoty na drodze do Mundialu. Przegrana w Brukseli z Belgią 0:2 potwierdziła te obawy. W tym czasie Związkiem kierowały już nowe władze z prezesem Edwardem Brzostowskim. Jednak dwa następne mecze z Grecją w Atenach (4:1) i Albanią w Tiranie (1:0) Polska wygrała. We wrześniu w Chorzowie zremisowała jeszcze z Belgią i po raz czwarty z kolei znalazła się w finałach mistrzostw świata. W grudniu w spotkaniu towarzyskim, z którego dochód przeznaczono dla ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku, biało-czerwoni wygrali z Włochami 1:0. Bramkę zdobył Dariusz Dziekanowski, najlepszy piłkarz Polski w roku 1985 w odniesieniu do tabela bundesliga.


W lidze zacięta rywalizacja dawnych drużyn eksportowych Górnika Zabrze i Legii. Na półmetku lepsza była Legia, jednak na samym końcu Górnik (zwycięstwo w Łodzi nad Widzewem) ją wyprzedził i zdobył mistrzostwo Polski. Legia druga, Widzew trzeci. Ekstraklasę opuściły Wisła Kraków i Radomiak. Awansowały Stal Mielec i Zagłębie Lubin. Nadal brak wybitnych snajperów królem strzelców z 14 golami został Leszek Iwanicki z Motoru Lublin.