Nawozy pod warzywa, a najlepsze ogrody

2020-08-03

Jeszcze jedną formę rabaty - zarośla, jak w naturze, tak i w ogrodzie, tworzą zespoły roślin krzewiastych. Krzewy w towarzystwie bylin i roślin jednorocznych pojawiają się także na dziś bardzo popularnych w ogrodach podmiejskich rabatach kryjących się pod nazwą miksborderów.


Nawozy pod warzywa https://gardenstart.pl/pol_m_Nawozy_Do-warzyw-166.html, a kwestia ogrodu

Te kwietniki to nic innego jak długie wąskie pasy oparte o ogrodzenia ze stopniowaną kompozycją roślinną. I jeszcze jedno nawiązanie do historii - tak zwany parter, rodzaj rabaty znamienny dla ogrodów francuskich. Tworzą go nisko przystrzyżone żywopłoty, prowadzone według określonego wzoru, często jako geometryczne kwatery wypełnione ziołami lub kwiatami. Parter najefektowniej prezentuje się oglądany z góry. Wiele osób inwestuje również w nawozy pod warzywa.


Równie dekoracyjny wymiar, chociaż połączony z czysto użytkową funkcją cechuje rabaty z francuskiego nazywane potager. Są to dekoracyjne ogrody warzywne, których szczególny urok polega nie tylko na łączeniu kwiatów z ziołami i warzywami, ale też na oryginalnej formie grządek, na przykład w postaci trójkątów zbiegających się w jednym punkcie czy zespołu podwyższonych grządek. Te ostatnie odgrywają bardzo praktyczną rolę - umożliwiają uprawę niemal na stojąco. Struktura podłoża grządek podwyższonych, nazywanych też wysokimi zagonami, przypomina nieco kompostownik, a dokładniej mówiąc nawozy pod warzywa.


Całe jej wnętrze komponujemy bowiem z najróżniejszych odpadków organicznych, począwszy od warstwy chrustu, przez kawałki darni, liści, świeży kompost aż po około 15-centymetrową warstwę ziemi. Szerokość grządki wysokiej powinna mieścić się w przedziale 1,3-1,5 m, a jej wysokość nie przekraczać 80 cm. Długość jest natomiast dowolna, bowiem przy takiej szerokości bez trudu sięgniemy w każdy zakątek. Budowę wysokiego zagonu rozpoczynamy od ustawienia skrzyni bez dna. Konstrukcja może powstać z drewnianych pali lub desek. Ze względu na wysoko zasobne podłoże na grządce wysokiej w pierwszym roku uprawiamy warzywa o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe.


Korzystną alternatywą dla zwykłych zagonów są grządki pagórkowate. Ich główna zaleta kryje się w zwiększonej powierzchni uprawy i przyśpieszonych zbiorach, możliwych dzięki intensywniejszemu nagrzewaniu. Grządka pagórkowata przypomina wał zbudowany tak samo jak zagon wysoki: z warstwy chrustu, darni, liści, świeżego kompostu bądź obornika i 15-centymetrowej warstwy gleby. Szerokość pagórka nie powinna przekraczać 1,8 m, a wysokość 1 m. Na szczycie, wzdłuż wału formujemy rowek do nawadniania kopca w nakierowaniu na nawozy pod warzywa.


Grządka pagórkowata nie jest tak trwała jak zagon wysoki. Łatwo ulega wypłukiwaniu przez deszcze i osuszającej sile wiatru. Jeżeli zależy nam na wczesnych zbiorach, możemy założyć uprawę na grządkach wyścielonych perforowaną folią. Uformowany zagon przykrywamy kawałkiem folii z wyciętymi otworami o średnicy około 15 cm w odległościach, jakich wymagają sadzone rośliny. Brzegi folii obsypujemy ziemią lub dociskamy specjalnymi kołkami.