Najważniejsze informacje o popularnych insektycydach

2020-05-08

Zacznijmy od tego, że insektycydy to wsparcie rolnika w walce z owadami, jak chociażby mszyce i gąsienice motyli, które mogą źle wpływać na plony, zmniejszając ich jakość oraz ilość. Jeśli zastosujemy insektycydy, straty i szkody mogą być wydatnie zmniejszone. Te są najczęściej wykorzystywane podczas uprawy warzyw, owoców, ryżu i kukurydzy.


Jeżeli chodzi o to, jak działają insektycydy https://ampol-merol.pl/kategorie/58/insektycydy, zwykle jest to sposób pośredni i bezpośredni. W tym drugim, jest one naturalne dla preparatów oddechowych i kontaktowych, wnikając w ciało owada przez okrywy, lub też drogi oddechowe. Żołądkowe preparaty, charakteryzuje wnikanie pośrednią drogą, czyli pokarmową. Insektycydy kontaktowe to z kolei substancje, które świetnie rozpuszczają się w tłuszczach, ale też dobrze wnikają przez naskórek w organizm owada, a zwłaszcza przez odsłonięte i silnie unerwione miejsca. Prowadzi do do tego, że blokuje się koordynacja ruchów, pojawiają się drgawki i skurcze, które powodują śmierć. Insektycydy oddechowe, to środki spotykane zwykle w postaci pary i gazu co sprawia, że łatwo wnikają przez przetchlinki do ciała owadów, a później blokują aktywność oddechową enzymów. Ich skuteczność jest wysoka w każdym etapie rozwoju, za wyjątkiem jaj. Insektycydy żołądkowe są toksyczne tylko wtedy, kiedy dotrą do przewodu pokarmowego owada z materiałem roślinnym. To środki, które można wykorzystać doglebowo. Stamtąd pobierane są one przez korzenie roślin, a później przemieszczają się też do części naziemnych. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, należy sprawdzić instrukcję.