Bundesliga - skąd nasze uwielbienie do rozgrywek naszego zachodniego sąsiada?

2020-05-04

Chociaż większość krajów europejskich posiada swoją ligę na pewnym poziomie sportowym, tylko niektóre mogą pochwalić się tym, że należą to topu europejskiej piłki. Kibice jednym tchem wymieniają tutaj chociażby włoską Serie A, hiszpańską Primera Division, angielską Premier Leaague, czy też niemiecką Bundesligę. Ze względu na pewne uwarunkowania historyczno-geograficzne Polacy chętnie sięgają po niemiecką piłkę, a mowa tutaj zarówno o kibicach, jak i samych piłkarzach, którzy decydują się często kontynuować swoje kariery w klubach Bundesligi.


Polska ekstraklasa to rozgrywki drugiej, lub nawet trzeciej kategorii na tle innych lig europejskich, gdzie zdecydowanie lepsza jest Bundesliga, a nawet niższa klasa rozgrywkowa w Niemczech, czyli Bundesliga 2 https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/niemcy/bundesliga/e1aeb07. Historia zna wiele przypadków, kiedy to polscy zawodnicy odnosili swoje największe sukcesy właśnie na niemieckich boiskach, a na myśl przychodzi np. Jacek Krzynówek, Tomasz Hajto, czy też Euzebiusz Smolarek. Współcześnie, chętnie wracamy pamięcią do tzw. polskiego trio z Dortmundu, czyli czasów, kiedy to w drużynie z Zagłębia Ruhry prowadzonej przez Jurgena Kloppa, występowali trzej reprezentanci polski, czyli Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek oraz Robert Lewandowski. Były to wręcz doskonałe lata dla ówczesnej drużyny, która zdołała wówczas przerwać wieloletnią dominację Bayernu Monachium, zdobywając dwukrotnie mistrzostwo Niemiec, czy też docierając aż do finału ligi mistrzów. Obecnie, Lewandowski to czołowy snajper ligi niemieckiej, a mówi się nawet, że to najlepsza "dziewiątka" ma całym świecie.